سرویس فرهنگی و هنری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

برای ماه رمضان و حضور در مسجد برنامه داشته باشیم

(چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷) ۰۸:۵۲

سیدعباس صالحی معتقد است: دهه تکریم و غبارروبی مساجد نباید صرفا به تنظیف مساجد محدود شود، بلکه باید برای ماه رمضان و حضور در مساجد، برنامه‌ریزی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از ایسنا، سید عباس صالحی درباره تلاش وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی برای بالا بردن فرهنگ عمومی مسجد و احیای کارکردهای مساجد گفت: وزارت ارشاد از طریق کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این خصوص اقدامات خود را پیگیری می‌کند، ما در حال حاضر ۲۲ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد داریم که در این حرکت سهیم هستند.

وی ادامه داد: ماه رمضان یک ماه خاص برای مسلمانان و ایرانیان است که می‌تواند ما را به فضای معنویت و تقرب به خداوند نزدیک کند، هر اتفاق مهمی از این قبیل مقدماتی می‌خواهد، در ایام عید نوروز از یک تا دو هفته  قبل به سراغ خریدها و خانه تکانی می‌رویم، در واقع خیابان‌ها و نمای شهر کاملا بازگوکننده عید است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ماه رمضان برای مسلمانان و ایرانیان باید چنین حالتی را برای ما ایجاد کند، یعنی یک عید جان و روح را برای ما به همراه داشته باشد، این امر هم از قبل نیاز به یکسری علائم دارد که نشان دهد ما برای این عید در حال آماده شدن هستیم، بخشی از این آمادگی برای این عید در مکان‌هایی که اتفاقات مهم معنوی در آن رخ می‌دهد باید دیده شود که مسجد یکی از آنها است.مساجد چنین جایگاهی را دارند زیرا محل اصلی ارتباط معنوی وجودی با خداوند است، ماه رمضان که یک عید جان است باید از قبل هم در خود فرد و هم در اماکنی که این عید جان در آن برگزار می‌شود دیده شود.

وی افزود: این دهه؛ دهه آمادگی است و همه مجموعه‌هایی که می‌توانند این آمادگی را ایجاد کنند باید به کمک بیایند، بخشی از این کمک در حوزه‌های ظاهری است که با عنوان نظافت و آماده‌سازی مساجد برای پذیرایی از میهمانان است و برخی هم آمادگی معنوی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اینکه برنامه‌ریزی شود که چگونه می‌توان این ایام را پررونق‌تر برگزار کرد و چگونه می‌توان کودکان و نوجوانان را به مساجد کشاند، امری مهم است.

صالحی اظهار کرد: دهه تکریم مساجد در پایان شعبان نباید صرفا محدود به تنظیف مساجد شود، تمیزی مساجد مهم است اما آن بخش از مساله که در این یک دهه باید به آن دقت کرد این است که برنامه‌ریزی این عید جان در مساجد رخ دهد تا تعداد بیشتری به مساجد بیایند و این تعداد حداکثر بهره‌وری خود از مساجد را ببرند.

انتهای پیام/

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید