سرویس سیاسی و اقتصادی
طی سفری به قم صورت گرفت

دیدار رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد با مراجع عظام تقلید

(دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) ۱۴:۳۰

رئیس و معاونین مرکز رسیدگی به امور مساجد با مراجع عظام قم دیدار کردند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، رئیس و معاونین مرکز رسیدگی به امور مساجد با برخی از مراجع عظام در قم دیدار کردند.

حجت الاسلام والمسلمین نوری زاده در این سفر با آیات عظام؛ جعفر سبحانی، نوری همدانی، وحید خراسانی، جوادی آملی و صافی گلپایگانی دیدار و گفتگو کردند.

آیت الله صافی گلپایگانی: مسجد برای مردم است

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار با رئیس و معاونین مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: مسجد برای مردم است و یک پایگاه مردمی است که به هیچ نهاد و ارگان خاصی اختصاص ندارد. پیش از این که قرار باشد مسجد به مردم معرفی شود، باید خودشان آن را شناخته و به سمت آن بروند.

وی افزود: مساجد نباید دولتی شوند. در قدیم همه علمایی که اهل علم و جهاد و شایسته بودند، توسط مردم برای امامت مسجد دعوت می‌شدند. روز به روز مردم ایمان و اعتقادشان به علما و نماز بیشتر می شد.

این مرجع تقلید در ادامه گفت: از صدر اسلام تا کنون موقعیت مسجد و جایگاه نماز مهم و موفق بوده است. همه امور اسلامی در مسجد متمرکز بود. اگر بخواهیم تاریخ و تواریخ مساجد را بنویسیم، بزرگترین کتاب تاریخ خواهد شد.

آیت الله صافی گلپایگانی گفت: در گذشته این امر با نظر مردم صورت می‌گرفت. اما اکنون شرایط تغییر کرده. لذا افرادی که احساس می کنند، می توانند موفق باشند برای امامت به مساجد بیایند. چنانچه در جایی کمبودی احساس شد، امور مساجد حضور داشته باشد.

این مرجع تقلید افزود: مساجد نباید با اغراض شخصی مدیریت شوند. همه در مدیریت مسجد شراکت داشته باشند و به مقام مسجد و تعظیم آن اعتقاد داشته باشند. مسجد باید در حوادث طبیعی و معضلات اجتماعی پیش قدم باشد.

آیت الله صافی گلپایگانیدر پایان برای امور مساجد آرزوی موفقیت کرد و گفت: مردم باید امور مساجد را از خود بدانند و امور مساجد نیز باید در خصوص مساجد نیت و قصد خالص داشته باشد.

صافی گلپایگانی

 

آیت الله وحید خراسانی: در مساجد قرآن بخوانید و به امام زمان هدیه کنید

آیت الله وحید خراسانی ضمن آرزوی توفیق برای مسئولان امور مساجد گفت: کار مرکز رسیدگی به امور مساجد کار بسیار مهمی است چرا که مسجد یک جایگاه مهم در اسلام است.

این مرجع تقلید جهان تشیع در ادامه گفت: یک از کارهای مهمی که باید ائمه جماعات در مساجد انجام دهند این است که؛ هر روز در جمیع مساجد قرآن بخوانند و به امام زمان (عج) هدیه کنند. این مساله را اجرا کنید تا خداوند اجری بی حساب برای شما در نظر بگیرد.

این عالم ربانی افزود: هر شب در مساجد سوره یاسین خوانده و به حضرت زهرا(س) هدیه شود. اگر مسجدی این کار را انجام دهد، موفق خواهد بود.

وی افزود: مراسم و شعائر مذهبی مثل: فاطمیه ، صادقیه ، علویه ، دهه انتظار و ... را در مساجد احیاء کنید.

آیت الله وحید خراسانی در پایان برای امور مساجد آرزوی موفقیت کرد و گفت: هرکاری از دست ما بربیاید، دریغ نخواهیم کرد.

 آیت الله وحید خراسانی

 

آیت الله جوادی آملی: این نظام و این مساجد نصیب هرکسی نمی‌شوند

آیت الله جوادی آملی در دیدار با رئیس ومعاونین مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: هر مسجد یک محراب دارد و این چشمبه کعبه نگاه می‌کند، ببینند کعبه چه می گوید؟ کعبه را هم دو پیامبر ساختند که در حین ساختن آن، تمام سنگ هایش را با یاد حق روی یکدیگر گذاشتند.

وی افزود: چشم مسجد که همان محراب است، به کعبه است تا ببیند کعبه چه می گوید؟ پیام قبله برای مسجد این است؛ تک تک این آجرها و سنگ ها با ذکر «رَبَّنا تَقَبَّلْ مِنَّا» ساخته شده است. اما ذات اقدس اله به مسجدی‌ها و امام جماعت نیز گفته است که چه کاری را انجام دهند.

این عالم برجسته با بیان این که مسجد باید محلی برای حفظ آبروی مومن باشد گفت: مسجد یعنی کعبه! چشم مسجد به کعبه است و ما از راه محراب به کعبه ارتباط داریم. این کعبه همه کارها را می تواند انجام دهد. وقتی اصل نظام در مسجد باشد، جلوی سیل هم گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این نظام و این مساجد نصیب هرکسی نمی‌شوند گفت: از مرحوم دیباجی شنیدم که چند نفر از برادران سپاهی در برف سنگین کردستان و در اوج جنگٰ در سنگر خود مقاومت کردند تا یخ زدند. وقتی این عزیزان را برای تشییع به مسجد اعظم آوردند، از حضور در کنارشان خجالت کشیدم. 

وی در پایان گفت: ما دینمان را با این نظام و مساجد نگه داشتیم. این دین و این نظام به خاطر این رشادت ها محفوظ است.

آیت الله جوادی آملی

 

آیت الله جعفر سبحانی: شغل امام جماعت فقط مسجد داری باشد

آیت الله جعفر سبحانی در دیدار رئیس و مسئولین مرکز رسیدگی به امور مساجددر خصوص دلایل موفقیت و عدم موفقیت امام جماعت در یک مسجد گفت: امام مسجد باید یک کار بیشتر نداشته باشد. یعنی تنها کارش امامت مسجد باشد و در آن محل امور مردم را اداره کند، هم مردم از او راضی هستند و هم مسجد آباد خواهد شد.

وی افزود: اگر امام جماعت در یک نهاد دیگر کار کند و تنها به نماز بپردازد، این مسجد ابداً آباد نمی‌شود. نه مردم تربیت می‌شوند نه مسجد!

این مرجع تقلید در ادامه گفت: درب مسجد باید همیشه باز باشد. مردم مشکلات و اختلافاتشان را بگویند. خودشان قبل از نماز در مسجد حاضر شوند. امام جماعت نیز آخرین فردی باشد که از مسجد خارج می شود. اگر اینطور باشد مسجد آباد می‌شود. امام جماعت باید بیان داشته باشد، مسئله بگوید، منبر برود.

آیت الله سبحانی در پایان گفت: باید ائمه جماعات را از کسانی انتخاب کنید که امامت مسجد تنها کارشان باشد. اهل آن محل باشند. روابط عمومی خوبی داشته باشند و مردم برای تمام امور به او مراجعه کنند.

آیت الله سبحانی

 

آیت الله نوری همدانی: برنامه های مساجد برای مردم و جوانان جذاب باشد

آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت:که مسجد در اسلام دارای پایگاه بسیار مهمی است. در صدر اسلام که پیغمبر(ص) برای تثبیت و تحکیم اسلام به مدینه هجرت کردند، اولین کارشان بنای مسجد بود.

وی افزود: مسجد در آن زمان مرکز تمام تصمیمات حکومتی بود. مسائل مربوط به امور فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و همه در مساجد مطرح می‌شد. تصمیمات حکومتی در مسجد اتخاذ می شد. در جهاد، افراد از مسجد اعزام می‌شدند. اجتماع، تامین لوازم جهاد در مسجد بود و رزمندگان از مسجد حرکت می کردند. در بازگشت هم باز به مسجد می آمدند. مسجد یک مرکز بسیار مهم در بنای ارزشهای اسلامی بود.

این مرجع تقلید در ادامه گفت: متاسفانه مساجد کم کم اهمیت و جایگاه اولیه خود را از دست دادند. امید دارم شما با زحمات و مدیریت خودتان بتوانید دوباره محوریت مسجد را احیا کنید. بنابراین ما باید با توجه به نقش مسجد در صدر اسلام، آن را به همان عظمت برگردانیم.

وی در پایان گفت: باید در مساجد، جذابیت هایی وجود داشته باشد تا بتوان د افراد را جذب کنند. برنامه هایی در مسجد برقرار باشد. تنها نماز خواندن نباشد. کتاب و مطالعه باشد. افردی برای سخنرانی و بیان مطالب دعوت شوند، که هم خودشان برجسته باشند و هم مطالب آنها بیانگر اسلام باشد.

آیت الله نوری همدانی

 

حجت الاسلام والمسلمین نوری زاده: مساجد پایگاه‌های مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستند

بر اساس این گزارش، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ناصرالدین نوری‌زاده روز(دوشنبه 9 اردیبهشت) در دیدار با مراجع عظام تقلید با اشاره به دهه تکریم و تعظیم مساجد که در آستانه ماه رمضان برگزار می‌شود، گفت: مساجد پایگاه‌های مهم اجتماعی، فرهنگی و سیاسی هستند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد افزود: در حادثه سیل اخیر، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های رسیدگی به مردم آسیب‌دیده که نیازمند کمک بودند، مساجد بودند. یکی از آنها به تنهایی احیای 110 خانه را در مناطق سیل زده متقبل شد. بسیاری هم احیا مدارس و مساجد را برعهده گرفتند.

وی نقش مساجد را در شکل گیری انقلاب اسلامی به عنوان «سنگر» مورد توجه قرار داد و گفت: مساجد، در طول انقلاب و حادثه جنگ، مهمترین پایگاه مردمی برای اعزام نیروها و حضور بسیجیان در جبهه و یکی از مهم‌ترین پایگاه‌ها بوده اند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور با تاکید بر کارکردهای اجتماعی مساجد اظهار کرد: اگر هر مسجد جلوی یک اعتیاد، یک فساد و یک طلاق را بگیرد و مسبب حتی یک ازدواج شود، موثر واقع خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت طبیعی مساجد با ائمه جماعات است، گفت: همه مساجد از وجود امام جماعتی که بتواند مسجد را مدیریت کند بهره‌مند نیستند. لذا امیدواریم با توصیه مراجع و علما و اهمیتی که برای مساجد قائل هستند، بتوانیم این خلاء را پوشش دهیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد نقش و جایگاه ارزشمند مساجد از صدر اسلام تاکنون را مد نظر قرار داد و گفت: مساجد به عنوان پایگاه دین و احکام و خدمات اجتماعی نقش مهمی در جامعه دارند.

یادآور می‌شود: در این سفر حجت الاسلام ذاکر معاون فرهنگی و اجتماعی، حجت الاسلام جدیدی معاون جذب و آموزش و محسن ولیئی معاون اجرایی، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد را  همراهی کردند.

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید