یکشنبه / ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۶:۴۲
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۰۴۵
گزارشگر : ۶۹۱
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری منتشر کرد

استفتائات جدید (فروردین ماه)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید ویژه فروردین ماه را منتشر کرد.

 به گزارش سرویس مسجدخبر پایگاه تخصصی مسجد؛ پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدیدی که پیرامون احکام از دفتر رهبر انقلاب سوال می‌شود را ماهانه منتشر می‌کند. سوالات زیر ویژه فروردین ۱۴۰۲ است که در ادامه می‌خوانید؛

به زبان آوردن نیت نماز
سؤال۱: نیت نمازهای روزانه و نماز مستحبی آیا باید به زبان آورده شود یا اگر در قلب بگوید (مثلا چهار رکعت نماز ظهر می‌خوانم قربة إلی الله)، کافی است؟
جواب: به زبان آوردن نیت (مانند اینکه بگوید: چهار رکعت نماز ظهر می‌خوانم قربة إلی الله) و نیز گذراندن آن از ذهن و دل، لازم نیست، همین اندازه که برای اطاعت از فرمان الهی، انجام عملی را قصد کند، کفایت می کند؛ (بلکه احتیاط مستحب است که نیت نماز را به زبان نگوید).
 
دیۀ آسیب زدن در ورزش
سؤال۲: در بازی هایی مثل فوتبال، برخورد بازیکنان به یکدیگر تقریبا اجتناب ناپذیر است و در بسیاری از این برخورد‌های ناخواسته، به بدن دیگری آسیب هایی مانند قرمز یا کبود شدن و حتی بدتر از اینها وارد می شود؛ وقتی بازیکنان خود با دانستن این مسئله، به بازی تن می‌دهند، آیا باز هم در صورت آسیب دیدن، دیه بر عهدۀ دیگری است؟
جواب: در موارد طبیعی و در حد متعارف، دیه ندارد ولی در موارد خطای عمدی، دیه دارد.
 
هزینه های غیر ضروری در ادارات دولتی
سؤال۳: اگر در یکی از ادارات دولتی یا سازمان های عمومی با هدف به اتمام رساندن بودجه در ماه های آخر سال، مخارج زائد و غیر لازمی (از قبیل تعویض و نوسازی وسائل اداری قابل استفاده مانند رایانه، میز و صندلی و یا رنگ آمیزی ساختمان و یا برگزاری گردهمایی و همایش های پر هزینه و کم فائده) صورت گیرد، آیا این کار شرعا جایز است؟ و در صورت عدم جواز آیا موجب ضمان است؟
جواب: در فرض سؤال، این کار شرعا جایز نیست و از جهت اتلاف بیت المال موجب ضمان است.
 
نیت نماز غفیله و نافله مغرب در یک نماز
سؤال۴: آیا تداخل نماز غفیله در نافله مغرب (نیت هر دو در یک نماز)، صحیح است؟
جواب: بله، صحیح است.
 
فراموشی نذر
سؤال۵: اگر شخصی که نذر کرده، روز معینی را روزه بگیرد، نذر خود را فراموش کند اما آن روز را بدون نیتِ نذر، روزه بگیرد، آیا وفای به نذر صورت گرفته است؟
جواب: عمل به نذر، تحقق یافته است.
 
شک در قرائت
سؤال۶: اگر هنگام قرائت آیه‌ای در نماز، شک کنم که آیه یا آیات قبل را خوانده‌ام یا خیر یا وقتی انتهای آیه را می‌خوانم، شک کنم ابتدای آن را خوانده ام یا خیر، تکلیف چیست؟
جواب: به چنین شک هایی اعتنا نکنید.
 
خواندن ترجمۀ آیه سجده دار
سؤال۷: اگر ترجمۀ آیه ای را که سجدۀ واجب دارد بخوانیم، سجده واجب می شود؟
جواب: سجده، واجب نمی شود.
 
شرط پس گرفتن قرض به نرخ روز طلا
سؤال۸: برای خرید خانه نیازمند به قرض گرفتن از شخصی شدم و ایشان به شرطی پول، قرض می دهد که آن را به قیمت سکۀ روز باز پس گیرد؛ آیا این کار از نظر شرعی جایز است؟
جواب: اگر پولی قرض بگیرید، تنها ضامن پرداخت پول با محاسبه تنزل ارزش آن هستید و نمی توان پول را به قیمت سکه، قرض داد و معادل قیمت روز سکۀ طلا پس گرفت؛ بله می توانید به وکالت از قرض دهنده برای او سکه خریداری کنید و آنگاه همان سکه را به خودتان قرض داده و معادل آن را هنگام سررسید پس بدهید
 
ضمان خسارت به اموال مسجد
سؤال۹: گاهی اوقات در مسجد، مُهر از دستمان می‌افتد و می‌شکند یا هنگام شستشوی وسائلی مانند ظروف، خسارتی به آن وارد می شود؛ آیا در این صورت ضامن هستیم؟
جواب: اگر در حفظ آن کوتاهی نکرده باشید، ضامن نیستید.
 
جا گرفتن در مسجد
سؤال۱۰: کسی که در صف نماز جماعت، سجاده می‌گذارد و مثلا برای وضو گرفتن می رود، آیا حق او نسبت به آن مکان، تا شروع نماز است یا تا وقتی که امام جماعت به رکوع می‌رود؟
جواب: حق او تا زمان شروع نماز جماعت، باقی است.
https://dahetakrim.masjed.ir/u/18la

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه تخصصی مسجد می باشد.