سه شنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ / ۲۱:۰۱
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۲۱۳
گزارشگر : ۲۸۰
معاون فرهنگی شهرداری تهران خبر داد:

اجرای طرح «شهید آرمان علی‌وردی» با محوریت مساجد

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای برنامه‌های تابستانه تحت عنوان طرح اوقات فراغت «شهید آرمان علی‌وردی» با محوریت مساجد و هیات‌های مذهبی برای نوجوانان و جوانان خبر داد.

به گزارش سرویس مسجدخبر پایگاه تخصصی مسجد، محمد امین توکلی‌زاده با بیان اینکه برنامه های تابستانه تحت عنوان طرح اوقات فراغت «شهید آرمان علی‌وردی» با محوریت مساجد و هیات های مذهبی برای نوجوانان و جوانان  اجرا می شود، برنامه های تابستانه شهرداری تهران را تشریح کرد.

 

اهداف برنامه های سه ساله قرارگاه تعلیم و تربیت

 

وی با اشاره به برنامه های سه ساله قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری پایتخت افزود: قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری تهران به موضوعاتی همچون توسعه رویکرد مسجدمحوری با محوریت هر محله یک مسجد که شامل۳۵۳ مسجد می شود، می پردازد. ضمن اینکه این قرارگاه بر سازمان دهی و اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی در حوزه های مختلف تعلیم-تربیتی در کنار ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی تاکید دارد.

 

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به ارتقاء نقش مساجد در برنامه سراهای محلات و بوستان های محله گفت:  توسعه نقش مسجد محوری در اجرای برنامه های مختلف با مشارکت فعالان فرهنگی، امور مساجد، حوزه های علمیه و ... در دستور کار برنامه سه ساله قرارگاه تعلیم و تربیت شهرداری تهران است. از آنجا که بخش مهمی از زندگی انسان ها خصوصا کودکان و نوجوانان را اوقات فراغت تشکیل می دهد، بنابراین برنامه ریزی مناسب و هدفمند برای این دوره می تواند تاثیر بسزایی بر سایر جنبه های زندگی افراد داشته و انها را تحت الشعاع قرار دهد. همان طور که عدم برنامه ریزی مناسب می تواند زمینه های فساد را همراه سازد، با برنامه ریزی می توان این تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد.

 

وی درباره هدف شهرداری در اجرای برنامه هایی برای پر کردن اوقات فراغت شهروندان، بیان کرد: هدف شهرداری در اجرای برنامه تابستانه شهید آرمان علی‌وردی موضوعاتی مانند تعالی و غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان، تداوم اجرای طرح تربیتی، پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی در مدارس و محلات، تلاش در جهت نشر و اشاعه آموزه های دینی مبتنی بر طرح تربیتی، تحکیم بنیاد اعتقادی کودکان و نوجوانان، زمینه سازی جهت حضور نوجوانان و جوانان، والدین و معلمان در مساجد و هیات ها است.

 

از بازدید از اماکن گردشگری تا آموزش مهارت های زندگی

 

 توکلی زاده در توضیح بیشتر یادآور شد: در این طرح مسائلی مانند بازدید از جاذبه های گردشگری؛ برپایی هیات های دانش آموزی، اهدای کارت طلایی، ارائه خدمات ورزشی، برپایی مسابقات ورزشی، پخش فیلم و مستند هنری، کلیپ، کشیدن کاریکاتور، برپایی برنامه هایی مانند راهیان پیشرفت، یک شب در مسجد، آموزش قرآن، برنامه های مهارتی مانند تعمیر موبایل، کولر، لوله کشی و...، راه اندازی گروه های جهادی، اعتکاف، معرفتی، اخلاقی با حضور چهره های خاص، برپایی اردو (درون شهری، برون شهری)، اجرای جشنواره سرود، مداحی، جشنواره الکترونیک، تاتر و... مد نظر قرار گرفته است.

 

وی درباره ویژگی های طرح های تابستانه اوقات فراغت تربیت محور در ذیل معاونت فرهنگی شهرداری تهران تاکید کرد: بهره مندی از سرمایه انسانی مومن، متخصص، انقلابی و مشرف به اقتضائات میدانی در حوزه تعلیم و تربیت، تعهد نسبت به حرکت در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی، محور قرار دادن تربیت صحیح اسلامی به عنوان نخ تسبیح کل حرکت در حوزه تربیتی، عدم وجود تشریفات زائد اداری برای ارتقای بهینه سطح خدمات، گستردگی جغرافیایی، عدم تصدی گری و حفظ جایگاه ستادی با پشتیبانی از مجموعه های توانمند شهری و ملی از جمله ویژگی هایی است که برای این طرح در نظر گرفته شده است.

 

معاون شهردار تهران در ادامه با اشاره به اینکه مخاطبین این برنامه ها نوجوانان و جوانان دختر و پسر از ۳۵۳ محله شهر تهران است، گفت: از آنجا که توسعه رویکرد مسجد محوری با محوریت هر محله یک مسجد مدنظر است، ۳۵۳ مسجد در اولویت طرح هستند که با مشارکت نوجوانان و جوانان در بستر مسجد و استفاده از ظرفیت های بوستان ها، سراها، موسسات، هیات ها، گروه های جهادی و ... در هر محله با برگزاری طرح، دوره، پویش و جشنواره به منظور ارتقا سطح آموزشی، علمی، مذهبی، قرآنی، مهارتی، فرهنگی، هنری، ورزشی، جهادی، تفریحی و گردشگری برنامه ها اجرا می شود.

 

توکلی زاده  با بیان اینکه نتایج طرح ایجاد نشاط و شادابی در نوجوانان و جوانان، تربیت دینی بخشی از جامعه، کاهش آسیب های مدارس و محلات در نظر گرفته شده است، ادامه داد: با توجه به ظرفیت موجود در ۳۵۳ محله شهر تهران پیش بینی می شود، این طرح جهت یک میلیون نفر نوجوان و جوان دختر و پسر پیاده سازی شود.

 

وی با بیان اینکه برنامه های اوقات فراغت طرح تابستانه شهید آرمان شامل موضوعات آموزشی- علمی، مذهبی- قرآنی، ورزشی، جهادی، جشنواره رسانه، فضای مجازی و ... است، بیان کرد: در بخش آموزشی علمی ۳۵۳ دوره ایمنی، ۳۵۳ دوره آتش نشانی، دوره های مدیریت پسماند و... برگزار می شود.

 

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران یادآور شد: برای بخش مذهبی-قرآنی؛ اجرای سرودهای نوجوانان، ایجاد گروه های تئاتر، پخش فیلم و مستند و نقد فیلم، برپایی هیات و موکب های نوجوانان و در بخش ورزشی نیز ایجاد تیم های ورزشی، خرید تجهیزات ورزشی، انجام فعالیت های ورزشی رزمی، اجرای فوتبال سالنی و خیابانی و گل کوچک، اجرای برنامه های زورخانه ای، اجرای مسابقات کبدی، اجرای مسابقات آبی و شنا در نظر گرفته شده است.

 

توکلی زاده در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به بخش تفریحی و گردشگری طرح تابستانه اوقات فراغت شهید آرمان گفت: ۴ سطح اردو در قالب این طرح اجرا می شود که شامل مباحثی چون انقلابی-مذهبی، طبیعت گردی و ورزشی، علمی و مذهبی می شود.

 

وی با بیان اینکه زمان اجرای برنامه، سه ماهه تابستان ۱۴۰۲ است، افزود: زمان ثبت نام در این طرح اول تیر ماه و مراسم افتتاحیه نهم تیرماه است. برنامه ها نیز از دهم تیرماه تا ۳۱ شهریور ماه اجرا می شود.

 

پایان پیام/

https://dahetakrim.masjed.ir/u/1arp

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه تخصصی مسجد می باشد.